Chemická olympiáda

Od října do února probíhalo na naší škole školní kolo chemické olympiády věnované problematice kovů. Přihlášení žáci nejprve v rámci domácího kola vypracovali celkem pět úkolů, které se týkaly hlavně zpracování a využití kovů. Své znalosti si potom ověřili ve školním testu. Po sečtení výsledků domácího kola a testu se vítězem stal Grigorij Kalvoda z IX. A.

Abyste si udělali představu o této soutěži, uvádíme 1. úlohu školního testu:

Jsem modrobílý kov, na vzduchu se pasivuji. Byl jsem objeven v Babylónii (3000 př. n. l.). Používám se k výrobě mincí, baterií, zrcadel a slitin. Jsem vázán na bílkoviny, jsem nezbytný při buněčném dělení. Vyskytuji se hlavně v játrech a tmavém masu, ve vaječném žloutku, mléčných výrobcích a v plodech moře. Vegetariáni mne získávají z celozrnných obilnin. Doplňte:

1. Chemickou značku prvku
  2. Jaký je český a latinský název prvku
  3. Napište původ názvu prvku
  4. Uveďte soli neznámého kovu, které jsou vyjádřeny vzorci MS a MCO3 (M je neznámý kov).