Oznámení o uzavření školy kvůli výstražné stávce

Vážení rodiče,
dne 20.11. 2023 mi ustavený Stávkový výbor zaměstnanců ZŠ a MŠ Brno, Pastviny 70 oznámil, že se všichni zaměstnanci školy budou dne 27. 11. 2023 účastnit celodenní stávky a to formou jednodenního přerušení práce po celou pracovní dobu v daném dni. Znamená to, že základní škola a mateřská škola bude celý den zcela uzavřena.

Vím, že vám může toto rozhodnutí způsobit nepříjemnosti, ale zároveň vás žádám o pochopení a podporu v tomto kroku. V tuto chvíli jde totiž o to, že zamýšlené kroky ministerstva mohou velmi negativně ovlivnit kvalitu vzdělávání, ale také samotný provoz škol.

Důvody účasti školy na stávce jsou tyto:

• snížení mzdových prostředků pro nepedagogické pracovníky zabezpečující chod školy odebráním tzv. neobsazených pozic (týká se pozic kuchař/ka, uklízeč/ka, vrátný, účetní…)
  • snížení prostředků, ze kterých jsou hrazeny mimo jiné učební pomůcky pro žáky, učebnice, ale také výpočetní technika, vzdělávání pedagogických pracovníků atd.
  • snížení mzdových prostředků pro asistenty pedagoga a avizované neuvážené snížení jejich počtu (ve třídách jsou ale žáci s potřebou jejich podpory)
  • nejistá pozice školního psychologa a školního speciálního pedagoga, kteří jsou hrazeni dlouhá léta z projektů a tyto pozice měly být zakotveny v rozpočtových tabulkách
  • nekoncepčnost změn, které mají vliv na kvalitu vzdělávání (např. snížení počtu vyučovaných hodin – nemožnost dělení výuky, tandemové výuky atd.)

Výše uvedené skutečnosti nás nutí k tomu, abychom se stávky, která je odbory vyhlášena na pondělí 27. 11. 2023, aktivně účastnili.

Naše požadavky lze ve stručnosti shrnout do následujících bodů:

1. Zabránit nekoncepčním zásahům do fungující vzdělávací soustavy
  2. Zabránit škrtům v rozpočtu kapitoly školství na rok 2024
  3. Nepřipustit, aby se platy nepedagogických pracovníků a ostatních pedagogů v roce 2024 snížily
  4. Stojím za svými zaměstnanci a vážím si jejich nelehké práce. V tuto chvíli jde o udržení kvality vzdělávání dětí.

Děkuji za pochopení, věřím, že chápete vážnost situace.

Markéta Olbertová, ředitelka školy